Statut
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Fundacja na rzecz ochrony praw zwierząt NERO, zwana dalej Fundacją ustanowiona przez:Michała Wiśniewskiego, zwanego dalej "Fundatorem", na podstawie oświadczenia o ustanowieniu Fundacji złożonego w dniu 09.06.2008 przed notariuszem Jolantą - Teresą Demczyszyn. za nr aktu 4.847/08, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984r. o fundacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 1991r., Nr 46, poz.203) oraz niniejszego Statutu.
§2
Siedzibą Fundacji jest miasto Sochaczew.
§3
Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
§4
Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
§5
Fundacja może używać pieczęci, ustanawiać odznaki i medale według wzoru określonego przez Prezesa Zarządu oraz przyznawać nagrody i wyróżnienia osobom fizycznym i prawnym realizującym cele Fundacji i zasłużonym dla samej Fundacji.
CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI
§6
Celami Fundacji są:
- Działalność na rzecz dobra publicznego w zakresie zapewnienia ochrony zwierząt i ich praw.
- Edukacja dzieci i młodzieży oraz promocja i organizacji wolontariatu.
§7
Cele określone w §6 Fundacja realizuje poprzez:
- Wspieranie wszelkich działań na rzecz udzielenia pomocy zwierzętom bezdomnym, chorym, porzuconym, niechcianym i skrzywdzonym przez człowieka, a w szczególności podejmowanie działań na rzecz zwierząt wymagających opieki w następstwie niewłaściwego traktowania przez człowieka.
- Współpracę z Policją oraz Strażą Miejską i innymi instytucjami w zakresie koniecznym dla zapewnienia ochrony praw zwierząt.
- Współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji.
- Organizację i uczestnictwo w imprezach kulturalnych i sportowych w celu prowadzenia akcji charytatywnych zapewniających realizację celów Fundacji.
- Prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, informacyjnej, internetowej, wydawniczej, promocyjnej, reklamowej.
- Prowadzenie i wspieranie ośrodków i schronisk dla zwierząt.
- Promocję i reklamę firm i instytucji wspierających ochronę środowiska i zwierząt.
- Udział w postępowaniach administracyjnych i sądowych dotyczących problematyki ochrony środowiska i zwierząt.
§8
Dla zapewnienia realizacji celów statutowych Fundacja może podejmować współpracę z krajowymi i zagranicznymi osobami fizycznymi i prawnymi oraz instytucjami publicznymi prowadzącymi działalność w zakresie objętym celami Fundacji. Współpraca ta może mieć w szczególności charakter wsparcia organizacyjnego, częściowego lub całkowitego finansowania przedsięwzięcia albo pomocy w uzyskaniu niezbędnych funduszy z innych źródeł. Przystąpienie Fundacji do spółki wymaga zgody Fundatora.
ROZDZIAŁ III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§9
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski przekazany przez Fundatora w kwocie 4000PLN (słownie: cztery tysiące złotych), oraz przekazany sprzęt w postaci Komputera, drukarki i Faksu o ogólnej wartości 3000PLN (słownie: trzy tysiące złotych) oraz dochody Fundacji pochodzące z nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.
§10
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swym majątkiem.
§11
Dochody Fundacji pochodzą w szczególności:
- Świadczeń Fundatora
- Darowizn, spadków i zapisów
- Subwencji osób prawnych
- Dochodów ze zbiórek i imprez publicznych
- Dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego Fundacji
- Oprocentowania rachunków bankowych i lokat, z zysków ze sprzedaży i posiadania zgodnie z aktem obligacji skarbowych Skarbu Państwa,
- Zaciągania pożyczek,
- Innych źródeł określonych każdorazowo uchwałą Rady Fyndacji podjętą na wniosek Zarządu.
- Fundacja zobowiązuje się uwzględniać życzenia ofiarodawców co do przeznaczenia przekazanych Fundacji sum pieniężnych lub środków rzeczowych.
Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.
§12
Dochody z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, jeżeli ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
§13
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
ROZDZIAŁ IV
DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO I WOLONTARIAT
§14
- Fundacja nie udziela pożyczek ani nie zabezpiecza majątkiem własnym jakichkolwiek zobowiązań w stosunku do członków jej organów, pracowników oraz osób, z którymi wymienieni pozostają w związku małżeńskim, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
- Fundacja nie może rozporządzać całością lub częścią majątku na rzecz członków jej organów, pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli to przekazanie następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Fundacja nie może przekazywać do korzystania całości lub części majątku na rzecz członków jej organów, pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że korzystanie z majątku Fundacji będzie bezpośrednio wynikało z realizacji celów statutowych Fundacji.
- Fundacja nie może nabywać na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji, jej pracownicy oraz ich osoby bliskie.
ROZDZIAŁ V
WŁADZE FUNDACJI
§15
- Władzami fundacji są:
a) Rada Fundacji,
b) Zarząd Fundacji. - Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.
ROZDZIAŁ VI
RADA FUNDACJI
- Rada Fundacji jest organem stanowiącym, kontrolnym i opiniującym Fundacji.
- Rada Fundacji składa się z trzech do sześciu członków.
- W skład Rady Fundacji z mocy statutu wchodzą Fundatorzy.
- Członków pierwszego składu Rady powołują Fundatorzy. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady Fundacji. Fundatorzy nie mogą być w ten sposób pozbawieni członkostwa w Radzie Fundacji.
- Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady.
- Nie można łączyć członkostwa w Radzie Fundacji z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji lub ze stosunkiem pracy z Fundacją.
- W razie powołania członka Rady Fundacji, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji lub nawiązania przez członka Rady Fundacji stosunku pracy z Fundacją - członkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
- Rada wybiera ze swego gronaPrzewodniczącego Rady. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady.
§ 17
- Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku.
- Radę Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu lub Fundatora, zgłoszony na piśmie.
- Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał - zwykłą większością głosów, w razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
§ 18
Do zadań Rady należy w szczególności:
- Powoływanie i odwoływanie Prezesa i członków Zarządu.
- Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków Zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia.
- Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu i udzielanie członkom Zarządu absolutorium.
- Kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.
- Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
- Nadzór nad działalnością Fundacji.
- Podejmowanie na wniosek Zarządu Fundacji decyzji o połączeniu z inną Fundacją lub o likwidacji Fundacji.
§ 19
Rada Fundacji w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
- żądania od Zarządu Fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji,
- dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.
ZARZĄD FUNDACJI
§ 20
- Zarząd Fundacji składa się z nie więcej niż trzech osób powoływanych przez Radę Fundacji na trzyletnią kadencję.
- Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
- Rada Fundacji powołuje Prezesa Zarządu.
- Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być odwołani przez Radę Fundacji przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej jednomyślnie przez wszystkich członków Rady.
§ 21
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do zadań Zarządu należy w szczególności:
a) uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
b) uchwalanie regulaminów,
c) sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
d) ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
e) podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów,f) przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
g) występowanie z wnioskiem i wyrażanie zgody w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inną Fundacją oraz likwidacja Fundacji. - Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie uchwał - zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu.
- O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu.
- Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji
- .Zarząd co roku, do dnia 30 września, zobowiązany jest przedkładać Radzie Fundacji Roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.
SPOSÓB REPREZENTACJI
§ 22
- Oświadczenia woli w imieniu Fundacji, z zastrzeżeniem ust. 2, składają dwaj członkowie Zarządu działający łącznie.
- W sprawach dotyczących zatrudniania pracowników oraz w sprawach nie związanych z zaciąganiem zobowiązań majątkowych powyżej 5.000 (pięć tysięcy) złotych - oświadczenia woli w imieniu Fundacji może składać jednoosobowo Prezes Fundacji.
ZMIANA STATUTU I POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§23
Fundator może zmienić cele Fundacji lub jej Statut na wniosek lub po zasięgnięciu opinii Rady i Zarządu Fundacji.
§24
Dla zwiększenia efektywności realizacji celów statutowych Fundacja może połączyć się z inną fundacją. Decyzję o połączeniu podejmuje Rada Fundacji na wniosek Zarządu Fundacji. Połączenie z inną fundacją następuje z zastosowaniem przepisów o likwidacji fundacji.
§25
Fundacja ulega likwidacji w przypadku powstania trwałej przeszkody uniemożliwiającej realizację celów, dla których została powołana w szczególności wobec wyczerpania się jej środków finansowych.
Decyzję w sprawie likwidacji Fundacji podejmuje Rada Fundacji na wniosek Zarządu Fundacji.
§26
Likwidację przeprowadza Zarząd Fundacji lub likwidator powołany przez Fundatora